»Naš maraton je prireditev odprtega značaja«

Fotografija: ni podpisa
Odpri galerijo
ni podpisa

 Tudi Gojko Zalokar, direktor Timinga Ljubljana in glavni organizator Volkswagen Ljubljanskega maratona, z mislimi še malo ostaja pri lanski 20-ki, bila je res veličastna. »Lani je bilo res izredno zanimivo, izpeljali smo do­datne programe, priprava dokumentarnega filma in knjige ‘Zgodba Ljub­ljan­skega maratona’ nas je popeljala v arhiv in spomine za nazaj, tako da sem sam osebno res podoživel vseh 20 let Volkswagen Ljubljanskega maratona. Za letos bo zato že veliko, da bi podobno zgodbo ponovili in da ne bi padel nivo prireditve.« Ta je seveda vrhunski, saj je Ljubljanski maraton največja športno-rekreativna prireditev pri nas.

»Letošnja novost je tudi ta, da smo vpeljali svojo šolo teka, ki smo jo imeli sicer že prej, ampak ne na tak način. Enostavno se nismo zavedali, da je potreba po organizirani vadbi tako velika,« razlaga Gojc. Timingova šola teka tako deluje že pol leta, po razpisu po celi Sloveniji se v njej za Ljubljanski maraton v Kranju, Grosupljem in v Ljubljani pripravlja skoraj 400 tekačev. »V drugih mestih je bilo premalo odziva, verjetno ker je veliko drugih, marketinških prijemov. Z njimi ni sicer nič narobe, je pa drugače, če se greš marketing ali pa tek z dušo,« način Timingovega dela predstavlja Gojc in opozori na problem tekaških trenerjev pri nas, saj je njihovo delovanje preveč stihijsko.

Tudi naslednja novost ni zanemarljiva, še več, tekaške prireditve pri nas zna povezati, poenotiti in predvsem razvrstiti glede na kvaliteto. Kot razlaga Gojko Zalokar, z Atletsko zvezo Slovenije ustvarjajo združenje organizatorjev tekaških prireditev Slovenije. »Po nekaj letih usklajevanj smo v zaključni fazi priprav, tako da si želimo tik pred samim maratonom tudi uradno predstaviti to novo združenje. Podpisali bomo zavezo za skupno delovanje na področju organiziranja tekaških prireditev, zaenkrat smo to prireditelji večjih slovenskih tekov v Radencih, Sežani, Istrskega maratona, Nočne 10ke na Bledu, Konjiškega maratona, Teka štirih mostov v Škofji loki in Ljubljanskega maratona. Imamo veliko idej, ki bodo vezane na panožno zvezo, Atletsko zvezo Slovenije, in prav je, da ona podpira oz. inicira vse dogodke. Gre za to, da poenotimo kriterije organizacije, da vpeljemo uradno izmero trase in da uvedemo t. i. piramidalni sistem, ki prireditve označi glede na nivo organizacije.«

Tako šola teka kot združenje sta pomembni novosti, njun pomen pa bo slej ko prej čutiti v širšem, vse slovenskem tekaškem svetu. Na Timingu Ljub­ljana namreč pri teku ostajajo s srcem, za njih je še vedno v ospredju tek kot sodelovanje in ne toliko tekmo­va­nje.

»Sicer pa bo letos vse tako, kot smo navajeni. Prvi dan tekaškega vikenda v Ljubljani, sobota, tudi letos ostaja pro­mocija za tek. Kljub temu, da šolski teki štejejo tudi kot državno prvenstvo šol v cestnem teku, je za nas pomembno, da tek do 6. razreda osnovne šole ni tekmovalnega značaja. Res je pomembno samo to, da progo pretečeš.« Še vedno prijave za šole ostajajo možne le preko šol, ker je to nadgradnja redne športne vzgoje v šoli.

»Lumpi tek je čista posebnost, eni prvih v evropskem merilu smo začeli s teki za predšolske otroke, odzivi so zelo dobri in tudi letos zaznavamo ve­lik interes,« se vendarle tudi pohvali Gojc. Če je pri šolskih tekih najpomembnejša šola, pa je pri Lumpi teku najpomembnejša vloga staršev, česar se na Timingu Ljubljana še kako zave­da­jo. Zaradi optimalne organizacije mo­rajo celo omejiti število udeležencev. Kot razloži Gojc, »je problem ciljni prostor, ko starši dobesedno navalijo po svoje otroke. Kakorkoli se trudimo, ne najdemo rešitve za to. Si pa želimo ozaveščati starše, na kakšen način spremljati otroka, zato bomo letos za Lumpi tek ob progi prilagodili poseben koridor, da bodo starši lahko tekli, vendar posebej, ob otrocih.«

Sejem Tečem bo na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani tudi letos potekal od četrtka do nedelje dopoldan, program bo podoben lanskemu. So se pa na Timingu Ljubljana t. i. športnega tu­rizma tokrat lotili bolj načrtno kot prejšnja leta. »Letos smo se povezali s tujimi tour operatorji, ki usklajujejo turistično in športno oz. tekaško ponudbo.«

Seveda pa bodo tudi letos posebne pozornosti deležni vrhunski tekači. Lanski jubilejni maraton je dal nov rekord proge, ki ga je s časom 2:08:21 postavil Etiopijec Limenih Getachew. Vendar pa pridobitev res hitrih, predvsem pa 'čistih' tekačev ni enostavna. Gojko Zalokar pripoveduje: »Velik problem pri vrhunskih tekačih so dopinške afere, ki se ravno letos dogajajo tudi v Etiopiji in Keniji. Dejstvo je, da ni ravno veliko relativno dobrih in 'čistih' in jih je res težko dobiti. V dosedanjih dvajsetih letih smo na to zelo pazili in tudi v prihodnje bomo. Ne nazadnje smo uspešni tudi glede kontrole dopinga, smo celo eni prvih, ki smo s tem začeli tudi med rekreativci. Dobro sodelujemo s slovensko antidopinško organizacijo SLO ADA in veliko delamo na projektih ozaveščanja oz. škodljivosti dopinga.« Letos imajo nabor 26 vrhunskih tekačev, malo več moških kot žensk, čeprav želijo to izenačiti. »Osnovni smoter ostaja isti, ne jemljemo afriških tekačev iz Evrope, ki so po bazah, ampak jih poskušamo najti neposredno iz Kenije in Etiopije. Iščemo nezveneča, pa vendarle po časih dobra imena v rangu maratona okrog 2:08 oz. 2:10.«

Sicer pa za Volkswagen Ljubljanski maraton na splošno velja, da tekači na vse tri razdalje, 10, 21 in 42 km pridejo zelo pripravljeni. Zelo malo je takih, ki tečejo samo ta dan, prej pa zase nič ne naredijo. To potrjuje malo poškodb ali drugih težav na tekmi, kot je dehidracija.

Tek je pri nas zelo priljubljena oblika rekreacije, število tekačev še vedno iz leta v leto narašča, temu sledi tudi udeležba v Ljubljani; za letos naj bi bila višja za 1500. »Kot nam vedno več tekačev pomeni nagrado, nas tudi spodbuja k mislim o omejitvi števila udeležencev,« na razmišljanje organizatorjev opozori šef Timinga Ljubljana. »Ko enkrat omejiš število, avtomatično dvigneš tudi nivo prireditve. Masa je vendarle neka celota, prostor je premajhen, omejen si z začasnimi objekti in če ne slediš številu, padeš v nivoju organizacije prireditve. Moto mora biti 'prideš, dobiš, greš', ne pa da eno uro čakaš v vrsti, da dobiš številko, oddaš in sprejmeš garderobo itd. Servis tekačev je zelo pomemben. To velja tako za Berlin, New York, to sta vrhunski prireditvi, kot za nas. Z omejitvijo števila udeležencev, bi se tudi mi približali tujim maratonom. Vendar se nam to na nek način ne zdi prav, ker nam je še vedno najbolj pomembno, da je čim več ljudi športno aktivnih. Morda bo ta omejitev vendarle nekoč smiselna, zaenkrat pa še vedno sledimo željam župana in ga podpiramo v njegovi ideji, da je Ljubljanski maraton prireditev odprtega značaja.«

Volkswagen Ljubljanski maraton bo tudi letos dogodek, praznik, ne samo športni, ampak tudi družabni. Organizatorji vsako leto poskrbijo tako rekoč za vse, od postavljene trase do takšnih in drugačnih užitkov. Dolgoletna želja, da Ljubljana zaživi s prireditvijo, se je uresničila, Ljubljana jo je dejansko sprejela in z njo živi. »Sprejemanja maratona za svojega je vsako leto samo več, maraton je vedno bolj prepoznaven, ljudje vejo, da morajo paziti zaradi zapore cest. Res je dogodek, ki zajame celo Ljubljano, ljudje ga razumejo kot nekakšen dan mobilnosti in povsem sprejemajo, da se promet ustavi.«

Deset dni pred maratonom je tako že jasno, da bo zadnja oktobrska nedelja v našem glavnem mestu spet prečudovita. »Takšna, kakršna bo, bo najlepša,« pravi Gojko Zalokar. »Vsem nastopajočim želim vse dobro, ostale pa seveda vabim: Pridite na traso spodbujat tekače!«

Ob vsej vznesenosti in predanosti direktor Timinga Ljubljana Gojko Zalokar skoraj prezre podatek, da zadnje 3 mesece za Volkswagen Ljubljanski maraton skrbi okrog 120 ljudi, zadnji teden pa nekje med 1200 in 1300 od prostovoljcev do predstavnikov profesionalnih služb. Vse koordinira prav Timing Ljubljana.

»Želim si, da bi bilo na dan maratona čudovito in ne prevroče vreme in da bi prav vsi čim lepše doživeli maraton. In seveda tudi Ljubljano.«

ni podpisa
ni podpisa

Več iz te teme:

Komentarji: