Slovenci odlični v troboju moči

Fotografija: ni podpisa
ni podpisa

Med 4. in 15. junijem je v Helsingborgu na Švedskem potekalo 7. svetovno prvenstvo v klasičnem powerliftingu – troboju moči. Skupno je v vseh težnostnih in starostnih kategorijah tekmovalo 594 moških in 406 žensk. Powerlfiting zveza Slovenije – zveza troboja moči (krajše PLZS) je bila s svojo ekipo tudi letos prisotna na svetovnem prvenstvu. Slovensko reprezentanco so zastopali trije tekmovalci in ena tekmovalka.

Kot prvi predstavnik slovenske odprave in naše zveze je na tekmovalno platformo 9. junija stopil Vid Leskovar. V kategoriji mladincev (do 23 let) do 93 kg je  s seštevkom 745 kg osvojil odlično drugo mesto, kar je med našimi nastopajočimi pomenilo najboljšo uvrstitev in nasploh prvo slovensko medaljo v skupnem seštevku na svetovnih prvenstvih v moških kategorijah. Leskovar je v počepu uspešno dvignil 275 kg, v potisku s prsi 155 kg in v mrtvem dvigu 315 kg. Poleg srebrne medalje v seštevku je osvojil tudi zlato odličje v disciplini mrtvega dviga. V tej kategoriji je s seštevkom 785 kg slavil Američan Connor Borkert, 3. mesto pa je s seštevkom 742,5 osvojil Kanadčan Matt Lewis Vena. »Rezultati so bili glede na predstavo in dvige boljši od pričakovanj. Dosegel sem drugo mesto v kategoriji mladinci do 93 kilogramov in zlato kolajno v mrtvem dvigu. Z doseženim sem zelo zadovoljen, dosegel sem, kar sem želel in kar sva s trenerjem (Jakob Škarabot) načrtovala«, se spominja Vid Leskovar.

ni podpisa
ni podpisa

Edina ženska tekmovalka slovenske odprave - Katja Babič - je nastopila v sredo, 12. junija. Kljub slabši pripravljenosti zaradi poškodb iz začetka leta je s seštevkom 357,5 kg (135 kg počepa, 77,5 kg potiska s prsi in 145 kg mrtvega dviga) osvojila 14. mesto v kategoriji članic do 57 kg in za 2,5 kg popravila lasten državni rekord v potisku s prsi. Prvo mesto je v tej kategoriji zasedla Kanadčanka Maria Htee (472,5 kg seštevka), druga je bila Američanka Meghan Scanlon (471 kg seštevka), tretja pa Britanka Butters Bobbie (450 kg seštevka). »S svojim nastopom lahko rečem, da sem zadovoljna, saj sem presegla pričakovanja. Zares uživam, ko stopim na tekmovalno platformo in tekmujem s puncami, ki so mi velika motivacija in vzor,«, je nasmejano dodala Katja, »samo dogajanje na tem tekmovanju je težko opisati z besedami, vem pa da mi bo ostalo v posebnem spominu.«

ni podpisa
ni podpisa

Jure Rus, petouvrščeni s svetovnega prvenstva izpred dveh let, je na letošnjem Slovenijo zastopal v četrtek, 13. junija. V konkurenci članov do 83 kg je z dvigi 277,5 kg počepa, 162,5 kg potiska in 302,5 kg mrtvega dviga ter 742,5 kg seštevka uspel osvojiti 10. mesto, po tem, ko je moral zaradi poškodbe večino lanske tekmovalne sezone izpustiti. Rusova kategorija je bila prikaz troboja na najvišjem nivoju, kar pričajo tudi neverjetni rezultati prve trojice: prvouvrščena sta končala tudi med najboljšimi tremi po točkah med vsemi tekmovalci, ne glede na kategorijo. Slavil je Američan Russel Orhii (833 kg seštevka), drugi je bil Novozelandec Brett Gibbs (820 kg seštevka), tretje mesto pa je pripadlo Alžircu Fatahu Toubalu (797,5 kg seštevka). »To je bila zame in za mojo ekipo kanadskih trenerjev (Ben Esgro in Jason Tremblay) ena izmed boljših tekem in mislim, da sem po lanskih poškodbah nazaj v polnem teku. V življenju se mi v zadnjih 2 letih dogaja dosti stvari, na kar sem se privadil in pripravljen sem, da resno napredujem«, je dejal Rus, sicer zobozdravnik po poklicu.

ni podpisa
ni podpisa

Kot zadnji slovenski tekmovalec je v petek, 14. junija nastopal Domen Sešel. V konkurenci članov do 105 kg je osvojil 14. mesto. Sešel je z 282,5 kg počepa, 160 kg potiska s prsi in 302,5 kg mrtvega dviga sestavil 745 kg seštevka in pri tem izboljšal državne rekorde svoje kategorije v počepu, mrtvem dvigu in seštevku. V njegovi kategoriji je slavil Američan Eli Burks (855 kg seštevka), srebro je vzel Finec Tuomas Hautala (840 kg seštevka), bron pa z enakim seštevkom ob višji telesni teži Rus Ernst Gross. »Zelo sem zadovoljen z nastopom na tekmi. Imel sem načrt in cilj, da sem uspešen v vseh treh poskusih počepa, potiska s prsi in mrtvega dviga. Skupaj z Urbanom Murom – asistentom na dan tekme – sva izpeljala zadevo do kilograma natančno. Sedaj se najbolj veselim dolgega obdobja brez tekem in nadaljnjega napredka«, je o tekmi povedal Domen Sešel, osebni trener iz Maribora.

ni podpisa
ni podpisa

V ekipnih razvrstitvah, ki se določajo glede na točkovni izkupiček najboljših petih tekmovalcev iz posameznih držav je med mladinci Slovenija zasedla 16. mesto (izmed 33. držav). Med članicami so slavile Američanke pred Kanadčankami in Britankami, Katja Babič je Slovenijo popeljala na 35. mesto med 44 državami. Med člani so bili prav tako najboljši Američani pred Rusi in Alžirci, Slovenca sta dosegla 32. mesto med 44 državami. Najboljša na prvenstvu po točkah, ki se preračunajo iz dvignjene in telesne teže sta z novima svetovnima rekordoma v seštevku postala Američana Taylor Atwood in Amanda Lawrence.

Prenose članskih kategorij v živo si je bilo mogoče letos ogledati tudi na spletni strani Olympic Channel-a, ki je v lasti Mednarodnega olimpijskega komiteja. Olympic Channel predstavlja vsebine neposredno povezane z Olimpijskimi igrami pa tudi s športi, ki niso del olimpijade, so pa zastopani tudi na Svetovnih igrah (eno leto po letnih olimpijskih igrah). Naslednje Svetovne igre se bodo zvrstile leta 2021 v ZDA.

ni podpisa
ni podpisa

Prihodnje leto se svetovno prvenstvo seli v Beloruski Minsk, na tekmovanje pa se slovenski tekmovalci lahko uvrstijo z izpolnitvijo norme na marčevskem državnem prvenstvu ali na katerem od mednarodnih tekmovanj.

Vid Leskovar je postal prvi Slovenec z medaljo iz seštevka v troboju na svetovnih prvenstvih.
Tekmovalno prizorišče je pomagalo opremit več sponzorjev, med drugim tudi švedski Eleiko.
Vid Leskovar je v skupnem seštevku med mladinci do 93 kg osvojil drugo mesto in dokazal, da je v njem še veliko potenciala.
Kljub poškodbam iz začetka leta, zaradi katerih Babičeva ni mogla pokazati svoje najbolše forme, je
edina naša ženska predstavnica na tem svetovnem prvenstvu prikazala suveren nastop. Foto: SBD
Jure Rus – najuspešnejši članski tekmovalec v troboju v Sloveniji – je mnenja, da se nivo tekmovanj in konkurenca na svetovnih prvenstvih neustavljivo dviguje.
Domen Sešel je s svojim nastopom podrl kar nekaj državnih rekordov v kategoriji članov do 105 kg, med drugim tudi v počepu, kjer mu je uspelo dvigniti 282,5 kg.